Blindfriendly Utorok 23. 4. 2019 | Meniny má Vojtech Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Začali sa ďalšie rokovania o centrách duálneho vzdelávania

 V Centre duálneho vzdelávania automobilky Volkswagen v bratislavskej Devínskej Novej Vsi dnes slávnostne otvorili dva nové vzdelávacie programy. Ďalšie by mali pribudnúť aj na župných školách.

 
Je úplne jasné, že keď niekto vyrastie vo fabrike, tá fabrika si ho vychová tak, aby v nej potom mohol byť trvale zamestnaný, takže toto je taká win-win situácia. Samozrejme to spĺňa ten základný predpoklad, že keď je niekto viac kvalifikovaný, tak si, samozrejme, skôr nájde prácu. A nielen skôr, ale aj lepšie platenú,“ vyjadril sa priamo na otvorení školského roka v Centre duálneho vzdelávania predseda Bratislavské samosprávneho kraja Pavol Frešo. Otvorenia sa zúčastnili aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš a parlamentný poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a bývalý minister školstva Eugen Jurzyca.
 
S automobilkou už niekoľko rokov spolupracujú aj tri stredné odborné školy v pôsobnosti BSK – SOŠ automobilová na ulici Jána Jonáša, SOŠ informačných technológií na Hlinickej a SOŠ elektrotechnická na Rybničnej. Dnes podpísali s automobilkou Memorandum o spolupráci, ktoré ešte väčšmi prehĺbi ich previazanosť.
 
Presne pred rokom, v septembri 2013 otvorili v bratislavskej automobilke Centrum duálneho vzdelávania, ako svoj pilotný projekt, s dvojročným štúdiom mechatroniky. Dvojročný kurz je určený pre absolventov stredných škôl. V tomto roku pribudli odbory priemyselný mechanik a elektrotechnik automatizačnej výroby. Výhodou duálneho vzdelávania je nielen pomer praxe k teórii, ktorý je 80:20 ale najmä to, že prax prebieha priamo u budúceho zamestnávateľa. Mechatronici - druháci sú už v tomto roku nasadení priamo v karosárni bratislavského závodu. Študenti v Centre duálneho vzdelávania dostávajú okrem vzdelania a možnosti praxe priamo v závode aj ďalšie výhody. Sú zamestnancami závodu, poberajú mzdu a využívajú sociálny program. Spoločnosť do centra zatiaľ investovala viac ako milión eur. V Centre duálneho vzdelávania sa vzdeláva už 70 študentov. K 22 mechatronikom – druhákom so širokým uplatnením, pribudne 24 prvákov. Do nových programov sa zapojí 12 priemyselných mechanikov, špecialistov pre mechanické systémy a 12 elektrotechnikov automatizačnej techniky, odborníkov na riadiacu techniku.