Blindfriendly  16. 2. 2020 | Meniny má Ida Liana Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zástupcovia BSK a komory sestier diskutovali s budúcimi zdravotníkmi

 Prečo sme sa rozhodli študovať za zdravotné sestry, ako funguje naše zdravotníctvo a čo nás čaká po skončení školy? Tieto, ale aj ďalšie témy boli obsahom diskusie medzi študentmi Strednej zdravotníckej školy na Strečianskej ulici v Bratislave, zástupcami BSK a prezidentkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Na stretnutí rezonovala najmä aktuálna téma postavenia zdravotných sestier.

 
„BSK zaujíma aktuálne dianie okolo platov sestier a okolo výpovedí aj kvôli tomu, že táto Stredná zdravotnícka škola je v gescii župy, to znamená, že s ňou spolupracujeme, dofinancovávame ju a na druhej strane sa zaujímame aký počet študentov po ukončení je umiestnených do slovenských zdravotníckych zariadení.“ povedal Valerián Potičný, lekár samosprávneho kraja.
 
Lekár Bratislavského samosprávneho kraja Valerián Potičný, riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová a riaditeľka školy Eva Drobná diskutovali o úlohe sestier v našom zdravotníctve. Nevyhli sa ani aktuálnym témam, ktorými sú hromadné výpovede sestier a snaha zdravotníkov vyrokovať si vyššie platy. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek počas diskusie so študentmi informovala aj o tom, aký veľký je nedostatok sestier a najmä zdravotníckych asistentov v zdravotníckych zariadeniach. Momentálne na Slovensku chýba skoro 12 000 sestier.
 
Budúce zdravotné sestry a zdravotníci živo diskutovali práve o svojej budúcnosti, najmä o tom, čo ich čaká po ukončení štúdia v novom zamestnaní. Diskutujúci upozornili, že dnes nejde len o platy zdravotníkov, ale aj o ich postavenie v zdravotníctve. Na stretnutí zaznela nádej, že takto budú aktuálne dianie vnímať aj bežní ľudia a pacienti.
 
Bratislavský samosprávny kraj, ktorý stretnutie a diskusiu so študentmi a zástupcami sestier inicioval, má totiž vo svojej kompetencii stredné školstvo a zdravotníctvo. Na území kraja navyše pôsobí vyše 2500 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Preto sa ho týka aj nedostatok zdravotníkov v systéme.