Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Židovské komunitné múzeum otvorí svoje brány verejnosti

 Židovské komunitné múzeum, ktorého partnerom je Bratislavský kraj, získalo výročnú cenu revue Pamiatky a múzea za najlepšiu expozíciu roka 2012. Cena sa udeľuje za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike. Cena bude odovzdaná na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2013, do ktorého sa Židovské komunitné múzeum zapája tiež. Pre verejnosť bude múzeum otvorené v nedeľu 8. a 15. septembra od 10:00 do 13:00.

 
„Bratislavská župa podporuje dobré projekty a Židovské komunitné múzeum je jedným z nich. Návštevníci môžu spoznať poklady bratislavskej židovskej komunity a jej bohatú históriu,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Múzeum pripomína históriu aj súčasnosť komunity prostredníctvom vzácnych rituálnych predmetov, medzi tie unikátne patria napríklad plášte na svätú knihu Tóru či opony pre svätostánok spred dvoch storočí, vzácne tabule Desatora, ktoré kedysi zdobili stenu zbúranej synagógy na Rybnom námestí v Bratislave či fotografie študentov bratislavskej rabínskej školy - ješivy.
 
Návštevníci môžu v múzeu spoznať aj židovské sviatky a tradície, v expozícii nechýbajú ani starožitné pozlátené či strieborné svietniky na sviatky Šabat či Chanuka. Medzi vzácne exempláre patrí aj kniha daňových zápisov židovskej obce z 18. storočia, ktorú Židovská náboženská obec získala na aukcii Sotheby´s v New Yorku. Okrem stálej expozície Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo, si návštevníci môžu prezrieť aj aktuálnu výstavu Tieň minulosti. Tá po prvýkrát v histórii predstavuje verejnosti vzácne arizované výtvarné diela, ktoré pochádzajú z majetku židovských obyvateľov Bratislavy. Vystavené sú aj cenné obrazy zo 17. a 18. storočia, najvzácnejším dielom výstavy je grafika významného holandského maliara a jedného z najväčších velikánov európskeho umenia, Rembrandta van Rijn. 
 
„Židovské komunitné múzeum sa teší záujmu Bratislavčanov aj turistov. Ukazujeme, že židovská komunita žila v Bratislave odjakživa a bola jej významnou súčasťou,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Borský. Výstavným predmetom je aj samotný objekt synagógy, ktorá ako jediná v Bratislave stále slúži ako miesto židovských bohoslužieb a patrí k najzaujímavejším stavbám medzivojnového obdobia. Múzeum vzniklo v júni 2012.
 
V rámci troch desiatok krajín, ktoré sa zapájajú do Európskeho dňa židovskej kultúry zapájajú, je už tradične aj Slovensko. Súčasťou jeho programu v Bratislave je aj prehliadka pamätníka rabína Chatama Sofera.