Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Zima a sneh v uliciach mesta alebo teplá večera a nocľah pod strechou

Ľudia, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli na ulici si počas zimných mesiacov prežijú svoje peklo. Bratislavský samosprávny kraj im počas chladných nocí ponúka strechu nad hlavou, v bratislavskom Lamači na Furmanskej ulici zriaďuje nocľaháreň.

 
Tá okrem teplej postele a čistej posteľnej bielizne klientom zabezpečuje aj teplú večeru i základné hygienické potreby. Má kapacitu 24 lôžok, 16 pre mužov a 8 pre ženy. V uplynulých chladných dňoch však nepostačovala, kompetentní preto zasiahli a pridali ďalšie lôžka. Jej služby často krát vyhľadá aj polícia, ktorá privedie na kosť premrznutých ľudí z ulice. „Dokonca sa na nás obracajú aj bežní ľudia, ktorý chcú bezdomovcom pomôcť.“ povedala v tejto súvislosti riaditeľka Domova sociálnych služieb Magdaléna Miháliková.
 
Nocľaháreň v posledných týždňoch doslova praskala vo švíkoch, aj napriek tomu, že podmienkou prijatia človeka v tiesni je, aby nebol pod vplyvom alkoholu. Samotní klienti s tým nemajú žiadny problém. „Bezdomovci sú medzi sebou veľmi komunikatívni. Aj ten, ktorý chce u nás prenocovať prvýkrát, už od svojich kamarátov z ulice vie, že služba nocľahárne je slušná a ústretová a čo sa alkoholu týka jednoznačná.“ dodáva Miháliková. Ako sami tvrdia: tí, ktorí majú záujem prenocovať v čistom a slušnom prostredí, vedia túto podmienku dodržať. Taktiež by medzi seba nevpustili človeka, ktorý by bol nositeľom infekčných chorôb alebo kožných parazitov.
 
Nocľaháreň na Furmanskej ulici v Lamači zriaďuje BSK od roku 2003 pri Domove sociálnych služieb Rozsutec. Je otvorená v chladným mesiacoch, spravidla od 15. novembra do 15. apríla, v prípade nepriaznivého a chladného počasia aj dlhšie. Klientov prijíma každý deň od štvrtej poobede do ôsmej ráno.