Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Župa oceňovala účastníkov a veteránov protikomunistického odboja

 Na pôde Bratislavskej župy sa dnes druhýkrát konalo slávnostné odovzdávanie dekrétov pre účastníkov a veteránov protikomunistického odboja z Bratislavského kraja. Dekréty odovzdal predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, v prítomnosti podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Gabrielly Németh, poslankyne NR SR Janky Šipošovej a najbližších príbuzných protikomunistických odbojárov a študentov bratislavských stredných škôl.

 
 „Bratislavská župa považuje za dôležité upozorňovať na toto dôležité obdobie našej histórie, aby si mladá generácia mohla utvoriť obraz o našej histórii, aby mali vedomosti o tom, že žijeme v demokracii a máme možnosť slobodne prejaviť našu vôľu v oblasti vierovyznania, ľudských práv a slobôd. Takisto aj to, že sa to nezaobišlo bez obetí. Práve títo ľudia, ktorí sa zúčastnili protikomunistického odboja boli so svojimi rodinami prenasledovaní, boli väznení a veľa z nich zaplatilo za našu dnešnú slobodu tým najcennejším, svojím životom“, povedala podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja, Gabriella Németh.
Ústav pamäti národa, ktorý dlhodobo spolupracuje s Bratislavským samosprávnym krajom, dnes odovzdal dekréty pre 17 žijúcich účastníkov a veteránov protikomunistického odboja a 19 zosnulých in memoriam, ktoré prevzali ich blízke osoby.
Väčšina z nich si počas komunistickej totality ako politicky nespoľahliví občania Československa vyslúžila roky služby v takzvaných Pomocných technických práporoch vtedajšej Československej ľudovodemokratickej armády, alebo väzenie. Pre mnohých sa utrpenie neskončilo ani po prepustení do civilu, či na slobodu. Za svoje postoje mnohí trpeli spolu so svojimi rodinami až do pádu komunizmu. Práve preto, ako malé zadosťučinenie a morálne ocenenie v mene spoločnosti ÚPN priznáva od roku 2006 a 2009 postavenie účastníkom protikomunistického odboja a veteránom protikomunistického odboja.
Slávnostné podujatie v Bratislave bolo obohatené kultúrnym vystúpením študentov z Konzervatória na Tolstého ulici a bolo zakončené spoločnou diskusiou.
Ústav pamäti národa zorganizoval takéto podujatie na Slovensku už 21krát. Doteraz priznal postavenie účastníka protikomunistického odboja 713 osobám, z toho 217 in memoriam a postavenie veterána protikomunistického odboja 659 osobám, z toho 209 in memoriam, pričom 123 účastníkom protikomunistického odboja bolo priznané aj postavenie veterána protikomunistického odboja, z toho 42 in memoriam.
ÚPN priznal postavenie veterána protikomunistického odboja týmto žijúcim osobám:
Pavol Ambruš
Vladimír Balko
Ivan Beržinec
Milan Brišš
Alojz Čermák
Stanislav Demovič
František Gažovič
Milan Hajdin
Štefan Locký
Bohumil Macák
Kurt Prutzer
Anton Selecký
Oskar Slávik
Ján Ščasný
Michal Tirpák
Blažena Vildomcová
Alojz Vinklárek
Karol Bláha
Dominik Čambál
Mons. Peter Dubovský SJ.
Kornel Főldvári
František Fumač
Eduard Halenár.
Štefan Hoťka
Vladimír Jukl
Jozef Juráš
Alexander Juríček
Emil Klačanský
Ján Košút
Silvester Krčméry
Štefan Krištín
Rudolf Nespala
Vladimír Synak
Matej Ščasný
Richard Škridla
Štefan Šteffek