Blindfriendly Štvrtok 9. 4. 2020 | Meniny má Milena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Novembrové spestrenie jesenných chvíľ v BBD

 Bratislavské bábkové divadlo je jedným z divadiel, ktorého repertoár sa zameriava hlavne na tých najmenších. Na mesiac november vám ponúka výber predstavení, ktoré vás zavedú do končín ďalekej Ameriky, do Bagdadu alebo na severný pól.

 
Prehľad predstavení na mesiac november.
 
Objavenie Amerikypod režisérskou taktovkou Ondreja Spišáka je vhodné pre deti od 4 rokov. Inscenácia je hra s deťmi o zvedavosti, objaviteľstve a napĺňaní veľkého sna. Hra je založená na kontakte s publikom. Deti sa stanú spoluhráčmi pri objavovaní vecí známejších i menej známych a zároveň sa dozvediao živote opradenom legendami, o živote veľkého muža novodobých dejín Krištofa Kolumba. Predstavenie trvá cca 60 minút.
 
Poetické predstavenie pre deti Zvonček a Bambuľka zrežíroval Vladimír Kubíček Bábková hra dvojice českých autorov, básnika a skúseného bábkara . Verše Ludvíka Středu, vtipné plné slovných hračiek a humorných zvratov použil Vladimír Kubíček  k vytvoreniu predstavenia pre dvoch hercov, ktorí predvádzajú na javisku hru na všetko možné a so všetkým, čo majú po ruke. Predstavenie trvá cca 60 minút.
 
Rozprávka o rybárovi a rybke zrežírovala Naďa Uličná na námet Alexandra Sergejeviča Puškina. Na brehu mora v malej zemlianke žili starček a starenka. Každé ráno chodil starček na more loviť ryby. Starenka sa starala o biednu domácnosť v ktorej toho veľa nebolo. Ešte aj z koryta vytekala voda, také bolo rozpraskané... Rozprávka o tom, ako nenásytnosť privedie človeka na mizinu. Ten, kto chce viac a viac a od chamtivosti zabudne na to, že šťastie a spokojnosť je viac ako najväčšie bohatstvo, skončí obvykle tam, kde začal – v chudobe.
 
ČU ČIN ČAU alebo Ali Baba a štyridsať zbojníkov. Za záhadným titulom sa skrýva informácia o najnovšom projekte režiséra Jozefa Bednárika. V spolupráci s BBD pripravil pre divákov výpravný anglický muzikál na motívy rozprávky o Ali Babovi a štyridsiatich zbojníkoch. Pôvodnú hudbu k anglickému muzikálu zo začiatku 20. storočia zložil Frederic Norton. Niektoré zo songov sa stali na dlhé obdobie „hitmi“. O úspešnosti muzikálu po jeho uvedení svedčí neuveriteľných 2235 repríz v londýnskom West Ende. Po jeho úspešnom uvedení na Broadway bol v Holywoode sfilmovaný.
Príbeh rozprávky z tisíc a jednej noci zasadil režisér do vojenského tábora kdesi pri Bagdade, kde vojakom vo chvíľach oddychu rozpráva arabská starenka príbeh dvoch bratov, ktorí stoja proti sebe ako tí najväčší nepriatelia. V danom časopriestore je príbeh zrazu viac ako aktuálny. Zaujímavosťou muzikálového projektu BBD je, že vznikol v spolupráci medzinárodného tvorivého tímu. Hudbu spracoval, prispôsobil a „zmodernizoval“ český hudobný skladateľ Jiří Strohner, bábky a kostýmy navrhol maďarský scénograf Boráros Szilárd, choreografiu hercov a bábok vytvoril slovenský choreograf Ján Hromada a  pod Benárikovým vedením inscenáciu dramaturgoval   poslucháč VŠMU Peter Palik. BBD pripravilo na konci roka skvelý predvianočný darček. Stačí vysloviť tajomné zaklínadlo "Sezam otvor sa" a ocitnete sa v rozprávkovom príbehu o láske, priateľstve, zlobe a chamtivosti plnom krásnych piesní, tanca a nádherných bábok. Predstavenie trvá cca 105 minút.
 
 
Novinkou v predvianočnom období bude inscenácia pôvodnej hry Dušana Štaudera Veľká cesta z Arktosu, ktorú zrežíroval Peter Pavlík. Národ Elfov, ktorý žije na severnom póle pracuje a zabáva sa vo Veľkom dome, kde vládne poriadok, každý a všetko má svoje presne určené miesto. Vo Veľkom dome sa triedi pošta prichádzajúca od detí z celého sveta. Podľa toho, koľko pekných listov príde, toľko sladkostí, medovníčkov a všakovakých hračiek sa pripravuje v ďalších častiach domu. Elfovia majú preto celý rok veľa práce, no stále im zostáva čas aj na hry a zábavu, a niekedy aj na vystrájanie huncúctiev. V presne určený deň sa vrchovato naložené čarovné sane rozbehnú na Veľkú cestu, aby obleteli celý svet. V saniach sa vezú anjel s čertíkom a sobí záprah pevne drží v rukách deduško Mikuláš. Pre všetky deti i tých, ktorým aj v dospelosti stále bije v hrudi srdce dieťaťa, pripravuje tím mladých tvorcov v réžii Petra Palika inscenáciu o Mikulášovi a tajomnom Arktose. Scénu, bábky a kostýmy navrhol Martin Dubravay, hudbu skomponoval Marián Vach. Predstavenie trvá cca 60 minút.
 

Súvisiace dokumenty