Blindfriendly Piatok 13. 12. 2019 | Meniny má Lucia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Predseda kraja a poslanci slávnostne zložili sľub

 Slávnostný poslanecký sľub zložilo 23. decembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca na Primaciálnom námestí v Bratislave všetkých 44 novozvolených poslancov Bratislavského samosprávneho kraja a jeho nový predseda Pavol Frešo.

 

Slávnostný poslanecký sľub zložilo 23. decembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca na Primaciálnom námestí v Bratislave všetkých 44 novozvolených poslancov Bratislavského samosprávneho kraja a jeho nový predseda Pavol Frešo. Frešo všetkým zaželal veľa úspechov a veľa správnych rozhodnutí v záujme občanov bratislavského regiónu. Teší ho, že sa podarilo zavŕšiť ďalší volebný cyklus. Zároveň vyzval všetkých ku vzájomnej spolupráci. „Za seba môžem sľúbiť, že budem viesť úrad tak, aby bol nápomocný všetkým,“ uviedol. Frešo na záver dodal, že oceňuje svojho predchodcu Vladimíra Bajana a ďakuje mu za prácu, ktorú odviedol a na ktorej môžu stavať. Prvé pracovné rokovanie zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja sa uskutoční 22. januára 2010. Na ceremoniál prišli aj dvaja predošlí župani Ľubo Roman a Vladimír Bajan.

Na krátkom brífingu s novinármi Frešo povedal, že Bratislavský samosprávny kraj by nemal byť len križovatkou kultúry, ale aj politickej úrovne. Veľmi dôležitú úlohu zohráva podľa neho aj hlavné mesto Bratislava. Počas štvorročného predsedovania sa chce sústrediť na plnenie programu, s ktorým bol zvolený. Chce vytvoriť otvorenú samosprávu smerom k občanom, chce šetriť na prevádzke úradu aj župy. Na otázku, koľko bude mať nové zastupiteľstvo podpredsedov, odpovedal, že „šetrenie bude cítiť aj tam“. Poukázal aj na to, že si župa vzala úver. Župa vedela, že ide do krízového obdobia a miesto aby sa robili opatrenia na šetrenie, vzali si úver... Zadlžili sa, aby niektoré veci zaplatili. Považujem to za zlé,“ povedal. K šetreniu sú podľa predsedu nútení nielen preto, aby uskutočnili svoje ciele, ale aj preto, že Bratislavský kraj bude mať v budúcom roku výpadok približne osem percent. „Tomu sa budeme venovať absolútne prioritne,“ konštatoval Frešo. Venovať sa chce aj školstvu, vzdelanosti a kultúre. Popracovať chce aj na zatraktívnení regiónu, aby sa s ním vedeli ľudia identifikovať. „Nie je to krátka cesta, ale cesta aj na štyri roky,“ myslí si Frešo. Mrzí ho, že sa neurobil odpočet minulého volebného obdobia a že nie je schválený rozpočet na budúci rok. Preto ide na úrad ešte dnes a popracuje na ňom. Frešo, ktorý je zároveň aj poslancom parlamentu, dodal, že jeden zo svojich dvoch platov daruje.

Poslanecký sľub zložil aj Vladimír Mikuš. Práve toho ešte v novembri vyzvala Ústredná volebná komisia (ÚVK), aby sa vzdal mandátu poslanca Bratislavského samosprávneho kraja. Podľa ÚVK Mikuš nesplnil zákonné podmienky tým, že kandidoval vo volebnom obvode, v ktorom nemá trvalé bydlisko. Mikuš pre agentúru SITA dnes reagoval, že bol zvolený v súlade so zákonmi SR aj so zákonom o voľbách do samosprávneho kraja. Na margo obvinení povedal, že v čase 40 dní, keď podávala strana kandidátku, nemal trvalé bydlisko v danej lokalite, ale 10 dní pred voľbami ho už mal. „Zákon nehovorí, koľko dní to musí byť, keď podáva kandidatúru,“ dodal Mikuš. Mikuš, ktorý skončil vo voľbách na prvom mieste, kandidoval za poslanca kraja vo volebnom obvode 10 (Jablonové, Kuchyňa, Lozorno, Pernek, Plavecké Podhradie, Plavecký Mikuláš, Rohožník, Sološnica). Kandidoval za koalíciu SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS. Tento volebný obvod má v zastupiteľstve jedného poslanca.