Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavská župa sa prvýkrát aktívne zapojí do Kultúrneho leta a Hradných slávností

 Na festivale Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava, ktorý sa bude konať od 17. júna do 11. septembra, sa predstaví viac ako 3-tisíc umelcov. Do programu festivalu, ktorý vstupuje do svojho 36. ročníka, sa po prvýkrát aktívne zapojí aj Bratislavská župa.

 

„Prichádzame s projektom Živé ulice Bratislavy, ktorým chceme do ulíc mesta vtiahnuť všetko, čo reprezentuje kraj, jeho zvyky, tradície i moderné spôsoby prezentácie umenia, športu, a iných aktivít, ktoré zapadajú do kontextu Kulúrneho leta,“ priblížil župan Pavol Frešo. Do pôsobnosti kraja patria divadlo Aréna, divadlo Astorka Korzo 90, divadlo Ludus, Bábkové divadlo, Konzervatórium, medzi ktorého absolventov je rad známych osobností hudobného diania na Slovensku. „Prioritou župy je aj podpora uličných foriem športu, ako aj cyklistika, in line korčuľovanie, hokejbal a iné,“ doplnil župan. Kraj chce v tomto trende pokračovať aj v budúcnosti a to najlepšie, čo Kultúrne leto ponúka, chce sprostredkovať aj iným okresom v rámci regiónu.

Festival ponúkne v tomto roku 22 scén, 167 podujatí a viac ako 3-tisíc účinkujúcich z 20 krajín. Novinkou podľa primátora Bratislavy Milana Ftáčnika je, že počas festivalu predstavia svoje kultúrne dedičstvo aj iné krajiny. Bude to napríklad Poľsko, ktoré bude svoju kultúru prezentovať pri príležitosti preberania predsedníctva v EÚ počas podujatia Poľský žúr. Pripravené sú aj Dni Francúzska či Dni Japonska. Novinkou je aj prvý ročník Bratislava Street Art Festivalu, ktorý sa odohrá v uličkách Starého Mesta v dňoch 23. až 25. júna. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Dni majstrov ÚĽUV-u, ktoré ponúknu slovenský folklór, Letné Shakespearovské slávnosti, Bažant kinematograf či festival Viva Musica. Oproti festivalom, ktorých úroveň dosahuje európsku kvalitu, sa tento rok v Botanickej záhrade predstaví aj najmenšia scéna. Tá bude lemovaná exotickými rastlinami a zaznie na nej klasická hudba. BKIS sa podarilo vtiahnuť do projektov aj mestské časti, tento rok ich na Kultúrnom lete spolupracuje sedem. Mesto uvažuje aj o tzv. summer news pre turistov v angličtine a slovenčine na týždennej báze. Ich súčasťou budú pozvánky na podujatia a primárne sa chce mesto s ich distribúciou orientovať na hotely.

Hlavný dramaturg a producent festivalu – Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) - pripravilo v dňoch 21. až 25. júna Otvárací týždeň festivalu, v rámci ktorého sa na Hlavnom námestí odohrajú tri výnimočné predstavenia spolu s ďalším sprievodným programom, pričom všetky podujatia budú pre verejnosť voľne prístupné. BKIS chce programom osloviť návštevníkov všetkých vekových kategórií a skupín - od rodín s deťmi, cez mladých ľudí, dospelých, až po seniorov. Pripravené sú preto programy pre milovníkov rozličných hudobných žánrov aj nových foriem umenia. V ponuke festivalu je džez, folk, country, latino, world a etno hudba, klasická hudba, pouličné umenie, 3D svetelné projekcie a videohry, filmy, fotografie a množstvo interaktívnych a zábavných programov pre deti a celé rodiny.