Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pre župu a vinohradníkov je problémom lacné víno z dovozu

 Domáci vinohradníci si zaslúžia podporu a ochranu proti dovozu lacného vína zo zahraničia. Zhodli sa na tom bratislavský župan Pavol Frešo so štátnym tajomníkom ministerstva financií Vladimírom Tvaroškom a Milanom Pavelkom z Malokarpatskej vínnej cesty.

 

Išlo o prvé trojstranné rokovanie na úrade Bratislavského samosprávneho kraja k pripravovaným legislatívnym zmenám v oblasti spotrebných daní, ktoré sa majú dotknúť aj vinohradníkov. Podľa informácií ministerstva financií pochádza 60% produkcie vína zo zahraničia, pričom časť z nich tvoria napríklad lacné škatuľové vína. Ministerstvo financií SR je podľa Vladimíra Tvarošku pripravené finančne podporiť vinohradníkov formou časti výnosu dane z vína vo výške 40%, čo je úroveň domácej produkcie. V zahraničí existujú na podporu vinohradníctva tzv. vinárske fondy. „Trváme na tom, že peniaze musia ísť tým, ktorí obrábajú vinice,“ povedal Pavol Frešo. Podľa podpredsedu kraja Iva Nesrovnala je nevyhnutné poskytnúť vinohradníkom aj podporu v rámci územného plánovania a krajinotvorby. „Plochy vinohradov nám ubúdajú, čo narúša tradičný ráz mikroregiónov v rámci Bratislavského kraja, ale aj ekonomicky rozvojový potenciál a blahobyt,“ vysvetlil Ivo Nesrovnal.

V súvislosti s vinohradníctvom bola vo štvrtok na župu doručená aj petícia za zachovanie vinohradníctva a vinárstva na Slovensku s viac ako 2 tisíc podpismi. Podľa člena petičného výboru Augustína Mrázika, najmä malí vinohradníci majú obavy okrem iného z nárastu administratívnych povinností spojených s novou legislatívou. Diskusia o podpore pre vinohradníkov bude pokračovať medzi zúčastnenými stranami v priebehu najbližších dní ako aj v rámci pripomienkového konania.