Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavská župa chce byť najtransparentnejším krajom

 Bratislavská župa má ambíciu byť najtransparentnejším krajom na Slovensku. „Budeme sa usilovať o to, aby sme boli najtransparentnejším samosprávnym krajom. Zastávame totiž názor, že verejnosť má právo na to, aby sa občania dozvedeli, ako sa hospodári s verejnými financiami,“ povedala podpredsedníčka BSK Gabriella Németh (SMK).

 

Ako tiež uviedla, BSK sa pri vyhodnotení transparentnosti zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok na internete umiestnil spomedzi všetkých krajov na poprednom mieste. Bratislavská župa začala zverejňovať faktúry a zmluvy na svojej internetovej stránke v marci roku 2010, teda ešte pred prijatím zákona o zverejňovaní. Zákon bol prijatý v decembri. „Sme veľmi radi, že aj takto sme mohli priložiť ruku k dielu a zverejňovať všetky faktúry a zmluvy, čo prispeje k čistote a transparentnosti hospodárenia s verejnými financiami,“ dodala podpredsedníčka.

Podľa Mateja Kuriana z Transparency International Slovensko je pointou zverejňovania zmlúv, že ak má niečo vyplávať na povrch, nech sa to stane a nech sa s tým vysporiadajú tí, čo sú za to zodpovední. Podľa prieskumu Transparency International si od povinnosti zverejňovať zmluvy na webe pozrelo zmluvy cca 400 tisíc ľudí a štvrtina z nich to spravila viac ako päťkrát. „Vidíme, že zmluvy ľudí zaujímajú a je to jedno z najlepších protikorupčných opatrení, ktoré odchádzajúca vláda Ivety Radičovej prijala,“ pokračoval Matej Kurian. Medzery zatiaľ vidí v tom, že zmluvy sú roztrúsené na internete. Podľa Kuriana však je potrebné, aby sa všetky zverejňované zmluvy umiestňovali na jedno miesto.

Na Úrade BSK sa dnes konal informatívny a odborný seminár k zverejňovaniu zmlúv, objednávok a faktúr podľa novely zákona č. 211/2000 Z.z.. Cieľom seminára, ktorý sa konal pod záštitou ministerky spravodlivosti Slovenskej republiky Lucie Žitňanskej a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša, bolo zabezpečenie kvalifikovanej informovanosti účastníkov o nových podmienkach zverejňovania podľa novely zákona. Hovorilo sa o skúsenostiach ako aj o praktických a technických problémoch súvisiacich so zverejňovaním, na otázky účastníkov odpovedali zástupcovia ministerstva spravodlivosti a odborníci z praxe. Organizátormi boli Únia miest Slovenska (ÚMS) a Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s eGov Systems spol. s r.o., združením eSlovensko a Združením informatikov samospráv Slovenska (ZISS).