Blindfriendly Streda 8. 4. 2020 | Meniny má Albert Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Počas Noci múzeí a galérií v Pezinku nahliadlo do minulosti 269 návštevníkov

 Tradičné podujatie Noc múzeí a galérií pritiahlo do Pezinka 269 návštevníkov. Po prvý krát sa konalo v znamení spolupráce viacerých pezinských inštitúcií: Malokarpatského múzea a Malokarpatskej knižnice v Pezinku, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského kraja, Mestského múzea, Academie Istropolitany Nova a Obchodnej akadémie v Pezinku.

 

Heslom Noci boli Premeny malokarpatského regiónu. Vo výstavnej miestnosti Malokarpatského múzea a na dvore Krušičovej kúrie sa konali výstavy z fotografickej súťaže Premeny malokarpatského regiónu. Ich obsah rozširovali tri filmy z dielne AINovy, ktoré si bolo možné pozrieť v improvizovanom kine v pivničnej expozícii Malokarpatského múzea. Okrem toho sa Premeny stali hlavným námetom tzv. štácií rozmiestnených v Malokarpatskom múzeu, medzi ktorými sa návštevníci mohli voľne pohybovať a „dávkovať si“ ich obsah podľa záujmu a chuti.

Jednu si pripravila Malokarpatská knižnica, ktorá o.i. pripomenula aj osud Františka Petráša zo Šenkvíc, ktorý vystihuje druhú polovicu 20. storočia u nás. Jeho zelená oktávka, rok výroby 1968, bola v Noci zaparkovaná pred múzeom a pútala pohľady nielen okoloidúcich mužov... „Aj v Bratislavskej župe máme kultúrne zariadenia, ktoré ponúkajú takéto netradičné expozície. Návštevníci sa môžu dozvedieť niečo z dávnych čias a dokonca si mnohé aj sami vyskúšať. Sú to lákadlá naozaj pre všetkých,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Ostatné „štácie“ boli v réžii študentov tretieho ročníka odborov Kongresové služby a Manažment cestovného ruchu na Obchodnej akadémii v Pezinku, s ktorými v tomto školskom roku realizuje Malokarpatské múzeum dlhodobý vzdelávací program. Študenti sa zamerali na to, čo je mladým ľuďom blízke a čo prešlo Premenami: módu, hudbu, ateliérové fotografie, hry na ulici, komunikačné technológie v pracovni, majoliku. Retro sa prejavilo i na oblečení viacerých z nich: od krojov až po to, čo je „in“ dnes.

S ateliérovými fotografiami vypomohlo aj Malokarpatské múzeum i ochotní spolupracovníci z radov verejnosti, vďaka ktorým múzeum získalo viacero starých fotografií z niekdajších pezinských fotoateliérov: Victória, Bárta, Schwarz. Tiež bolo možné nechať si urobiť vlastnú fotografiu - síce v improvizovanom fotoateliéri, ale s profesionálnym fotografom Jakubom Šteineckerom. Pekne v starom štýle, za použitia retro rekvizít a retro odevov, v sépiovej farbe. Nielen deti ocenili možnosť, aspoň čiastočne, sa ocitnúť v koži maliara majoliky. Na malé džbánky alebo tabličky, z dielne pezinskej keramikárky K. Matiašovskej, si mohli vytvoriť vlastný dekor alebo sa inšpirovať jej vzorkovníkom vyrobeným špeciálne pre túto noc. Inšpirovať sa mohli aj vzorkovníkom známeho Heřmana Lansfelda, ktorého časť má Malokarpatské múzeum vo svojich zbierkach.