Blindfriendly Streda 8. 4. 2020 | Meniny má Albert Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

V Aréne uvidíte Venušu v kožuchu

 Divadlo Aréna, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, uvedie 17. mája 2013 premiéru hry Davida Ivesa, Venuša v kožuchu.

 
Román Leopolda von Sacher-Masocha Venuša v kožuchu (1870) vyvolal v čase svojho publikovania obrovský škandál. Urodzenú vdovu a osamelého šľachtica v prostredí aristokratických kúpeľov spúta neobvyklá vášeň pohybujúca sa na hranici spoločensky prípustného sexuálneho správania. Na základe tohto románu je Masochovo meno navždy spojené s označením sexuálnej anomálie – masochizmu (paralelne s ním sa objavil termín sadizmus odvodený od diela Markíza de Sade). Venušou v kožuchu sa Leopold von Sacher-Masoch zapísal do histórie klinickej psychológie, rovnako ako do dejín svetovej literatúry.
Hra Davida Ivesa Venuša v kožuchu (2010) sa odohráva v súčasnosti na divadelnom konkurze. Mladý režisér sa rozhodol adaptovať slávny Masochov román a organizuje konkurz na herečku. Netuší, že práve vtedy, keď stratil všetku nádej, príde na konkurz žena, ktorá odomkne tie najtajnejšie komnaty jeho vnútra.
Originalita hry spočíva v rafinovanom a vzrušujúcom strihu medzi diametrálne odlišnými atmosférami dvoch rôznych časopriestorových rovín – rovinou divadelného konkurzu a rovinou Masochovho románu. Neustále napätie v eroticky nabitom dialógu zaraďuje hru medzi najšťavnatejšie a najintenzívnejšie súčasné dramatické texty.
Hra bola po premiére na Broadwayi (2011) nominovaná na Tony Award za najlepšiu hru a herecká predstaviteľka Vandy (Nina Arianda) cenu aj získala. Venuša v kožuchu sa s úspechom inscenuje po celom svete a Roman Polanski podľa nej nakrútil rovnomenný film vo francúzskom jazyku, ktorý príde do distribúcie v roku 2013.
Divadlo Aréna hru uvádza v slovenskej premiére v réžii divadelnej osobnosti európskeho mena Enikő Eszenyi, maďarskej režisérky, divadelnej a filmovej herečky, umeleckej riaditeľky divadla Vígszinház v Budapešti. Na Slovensku Enikő Eszenyi doteraz režírovala dvakrát: Shakespearove Ako sa vám páči v roku 1996, za ktoré bola ocenená cenou Dosky za najlepšiu réžiu a Antonia a Kleopatru v roku 2002 (obidve v SND).
Inscenácia Venuša v kožuchu obsahuje scény a výrazy, ktoré nie sú vhodné pre mládež do 18 rokov.
 
David Ives: Venuša v kožuchu
preklad a dramaturgia: Zuzana Šajgalíková
scéna:Katarína Holková
kostýmy:EnikőEszenyi
asistent réžie: László G.Szabó
réžia: Enikő Eszenyi
Hrajú:
Vanda: Diana Mórová
Thomas: Tomáš Maštalír