Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Župa ocenila osobnosti kraja

Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje ocenenia tým, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj nášho regiónu, zvýšenie kvality života jeho občanov alebo ho úspešne reprezentujú. Ocenenia za rok 2014 odovzdal župan Pavol Frešo laureátom na slávnostnom galavečere v Divadle Aréna. V polovici decembra sa tak sieň osobností kraja rozšírila o 20 ďalších mien. Ocenenie si prevzali osobnosti ako Anton Srholec, bývalý rakúsky veľvyslanec Dr. Josef Markus Wuketich, Ladislav Snopko a ďalší.

 
Výročnú Cenu Samuela Zocha a Pamätný list predsedu udelila župa už po dvanásty raz. Laureátmi výročnej Ceny Samuela Zocha sa pre rok 2014 stali historik, heraldik a odborník pomocných vied historických Péter Püspöki Nagy. Druhým laureátom sa stal ThLic. Augustín Slaninka, CM, ktorý sa podieľal na vybudovaní Kostola sv. Vincenta de Paul a následných dobrovoľníckych a misijných projektov charitatívnej organizácie Depaul Slovensko. Tretím laureátom Ceny Samuela Zocha sa stal rímskokatolícky kňaz Anton Srholec: „Najväčším ocenením v Bratislave je práve toto uznanie samosprávneho kraja. Ocenením je, že mnohí ľudia vidia, že dačo robíme, že sme príklad a že už nie som osamotený. V Bratislave už je 12 projektov, ktoré sa starajú o ľudí žijúcich na pokraji a my sme len jeden z nich. V každom prípade starostlivosť o týchto ľudí rastie a chvalabohu, dnes už nikto nemusí spať na ulici.“ Anton Srholec bol na cenu navrhnutý najmä pre pomoc, ktorú už viac ako 20 rokov ponúka v občianskom združení Resoty. Resocializačné centrum v bratislavských Podunajských Biskupiciach už pomohlo takmer tisícke mužov, ktorí boli vyčlenení zo sociálneho systému. Či už pre vek, postihnutie alebo pre predsudky z ich pobytu za mrežami.
 
Čestné občianstvo Bratislavského samosprávneho kraja získal PhDr. Jakub Karfík, ktorý bol v rokoch 2009 – 2013 veľvyslancom Českej republiky na Slovensku a angažoval sa v podpore dobrých vzťahov našich bratských národov. Za podporu medzinárodných vzťahov bol Čestným občianstvom ocenený aj Dr. Josef Markus Wuketich, ktorý bol ostatné štyri roky veľvyslancom Rakúska na Slovensku a počas jeho mandátu sa posilnila spolupráca Bratislavského samosprávneho kraja so susednými krajmi v Rakúsku, najmä s Dolným Rakúskom a Burgenlandom.
 
Pamätný list predsedu Bratislavského samosprávneho kraja si domov odniesli Rudolf Vrbinkovič, Irena Límová, Mgr. Mária Stifterová, Ing. Monika Smolová, Mgr. Alena Petáková, PhDr. Ferdinand Vrábel, Michal Brogyányi, Mgr. Anton Pašteka a rehoľná sestra Rita Carberry.
 
Výnimočne, iba po druhý krát v histórii ocenení, boli udelené aj Mimoriadne ceny predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Jej laureátmi sa stalo Divadlo Aréna za svoj Občiansky cyklus pôvodných slovenských divadelných hier, Vladimír Černý, Ladislav Snopko, Stanislav Mičev, predseda predstavenstva Volkswagenu Albrecht Reimold a za angažovanosť a aktivitu pri popularizácii politickej histórie Slovenska a medzivojnového Československa In Memoriam Milan Zemko.