Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Už len necelý mesiac zostáva na podanie prihlášky na strednú školu. Duálne vzdelávanie ponúka už aj Kaufland

 Už len necelý mesiac zostáva na podanie prihlášky na strednú školu. Deviataci ju musia odovzdať do 10. apríla 2016. Tí z nich, ktorí by chceli využiť výhody duálneho vzdelávania, by sa mali poponáhľať. K prihláške je totiž potrebné doložiť aj potvrdenie od svojho budúceho zamestnávateľa. Od školského roka 2016/ 2017 bude môcť duálne vzdelávanie ponúkať až 298 nových zamestnávateľov. Medzi nimi aj spoločnosť Kaufland, ktorá rozbieha spoluprácu so strednými školami v piatich mestách v Bratislave, Nitre, Novom Meste nad Váhom, Martine a v Košiciach. Ich žiakom v odbore predavač, pracovník marketingu či obchodný pracovník poskytne platenú prax v rozsahu 50 – 60 % vyučovacích hodín. Okrem toho im firma ponúka aj iné finančné, či nefinančné benefity a garanciu pracovného miesta po skončení školy.

 
V tomto školskom roku študuje v systéme duálneho vzdelávania 444 stredoškolákov, ktorí praxujú u 87 zamestnávateľov. V novom školskom roku budú mať žiaci na výber z 84 učebných a študijných odborov s možnosťou praktickej výučby v 494 prevádzkach ponúkaných zamestnávateľmi. Zamestnávatelia tak ponúknu až 2 763 učebných miest pre žiakov pripravujúcich sa v systéme duálneho vzdelávania. Kaufland nadviazal spoluprácu so Strednou odbornou školou (SOŠ) obchodu a služieb Samuela Jurkoviča v Bratislave, SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Košiciach, SOŠ obchodu a služieb v Martine, SOŠ obchodu a služieb v Novom meste nad Váhom a so SOŠ potravinárskou v Nitre.
 
Podľa riaditeľky SOŠ obchodu a služieb Samuela Jurkoviča Tatiany Mókosovej, duálne vzdelávanie prinieslo do stredného odborného školstva niekoľko pozitív: „Zvýšený podiel praktického vyučovania, ktoré je navyše platené, sa podpísalo na výrazne lepšej dochádzke našich žiakov. Garancia pracovného miesta a možnosť ďalšieho rastu v stabilnej firme je v dnešnej dobe veľkým benefitom, ktorí vnímajú žiaci aj ich rodičia, avšak informovanosť o duálnom vzdelávaní a jeho výhodách je stále dosť nízka.“
Svojim budúcim žiakom Kaufland ponúka praktické vyučovanie pod vedením certifikovaných inštruktorov, zárobok vo výške 2,33 € za každú odpracovanú hodinu, motivačné štipendium do výšky 50 € na mesiac, bezplatné pracovné oblečenie, príspevok na stravu a cestovné náhrady. Okrem toho majú žiaci možnosť zúčastňovať sa na firemných vzdelávacích a rozvojových aktivitách, či absolvovať stáž v zahraničí. Absolventi v odbore obchodný pracovník získajú slovensko-nemecký certifikát odbornej spôsobilosti, uznávaný aj v Nemecku. Po skončení štúdia vo všetkých študijných, resp. učebných odboroch Kaufland garantuje absolventom pracovné miesta.
 
„Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v maloobchode je problémom už niekoľko rokov. Obchodnícke pozície častokrát z núdze obsadzujú absolventi gymnázií či vysokých škôl, ktorých však musíme preškoľovať. Odborné duálne vzdelávanie je pre nás príležitosťou efektívne si vychovávať našich budúcich kolegov už od prvého ročníka strednej školy a zachovať tak kontinuitu v odborných profesiách. Našim dlhodobým cieľom je mať správnych ľudí na správnom mieste,“ vysvetlila Karin Marková, vedúca oblasti ľudských zdrojov Kauflandu.
 
Pre vstup do systému duálneho vzdelávania Kaufland vyškolil odborných inštruktorov z radov vlastných zamestnancov v spolupráci so Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou. Tá zabezpečuje vzdelávanie a prípravu inštruktorov na certifikáciu podľa nemeckých kvalifikačných štandardov AdA International Slovensko a pomáhala aj s prípravou učebných osnov.
 
 
Spoločnosť Kaufland
Spoločnosť Kaufland patrí k lídrom medzi obchodnými reťazcami a v súčasnosti prevádzkuje viac ako 1 150 samoobslužných obchodných domov v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. Obchodné domy Kaufland ponúkajú veľa rôznych značkových produktov, atraktívne privátne značky a širokú škálu regionálnych produktov. Viac informácií na:www.kaufland.sk