Blindfriendly Štvrtok 20. 2. 2020 | Meniny má Lívia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Veľkonočná kvapka krvi

 Ušľachtilá myšlienka pomoci človeka človeku priviedla žiakov a zamestnancov Strednej odbornej školy v Senci dňa 23. 03. 2016 k dobrovoľnému darcovstvu krvi. S podporou pani riaditeľky Ing. Ľubomíry Hrubanovej sa zasadačka školy stala prechodným pracoviskom mobilnej transfúznej jednotky z Národnej transfúznej služby SR, Ďumbierska 3 v Bratislave.

 

Štyri lôžka, päťčlenný tím zdravotníkov a zástup potenciálnych darcov, najmä študentov – dospelákov. Vyplnený vstupný dotazník, niekoľko viet pri registrácii, prvé bodnutie – prvá kvapka krvi pri laboratórnom vyšetrení.  A už „len“ vyšetriť lekárom, zmerať tlak a pokojne si počkať na „svoju chvíľku“. Samotný odber krvi trval priemerne 5 až 15 minút, počas ktorých zdravý človek daroval asi 450 ml krvi. Mnohí prišli darovať krv po prvýkrát a hoci mali obavy, či to zvládnu, zostali až do úspešného konca. Myšlienka záchrany života iného človeka bola silnejšia ako prvotný strach z ihly, a tak sa väčšina prítomných stala úspešnými prvodarcami. 
Celkovo sa do darovania mohlo zapojiť 24 darcov z radov žiakov, zamestnancov a priateľov školy, čo znamenalo 10,8 litra krvi. „Čísla“ potešili, ale hrdosť, dobrý pocit, že sme sa stali „darcami života“, nás hrial pri srdci ešte viac.
Veríme, že prvý ročník veľkonočnej kvapky krvi položil základy novej tradície na našej škole. Chceme ísť humánnou cestou darcovstva krvi aj o rok. Veď, dá sa darovať niečo viac ako život?