Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Župa pomohla znovuobjaviť kultúrne dedičstvo

 Znovuobjavené dedičstvo je názov výstavy, ktorá sa včera začala vernisážou v Židovskom komunitnom múzeu v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave, na ktorej spolupracoval aj bratislavský samosprávny kraj. Cieľom výstavy je návštevníkom predstaviť mnohostrannosť židovského kultúrneho dedičstva.

 
„Poznať históriu je veľmi dôležité. História je to čo nás formuje, ovplyvňuje i posúva ďalej. Preto sme sa podieľali aj na tomto projekte. Bolo to v rámci dlhodobej spolupráce župy  s Neinvestičným fondom židovského kultúrneho dedičstva Menorah a výstavu sme podporili finančnou  sumou  vo výške 5000,- eur,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Výstavu pod názvom Znovuobjavené dedičstvo otvorili včera a je výsledkom systematického výskumu Židovského komunitného múzea s mnohými slovenskými i zahraničnými partnermi. Autormi projektu sú Maroš Borský, Jana Švantnerová a kolektív.
Na výstave sú inštalované vzácne textílie, ktoré v minulosti jednotlivci venovali bratislavským synagógam s cieľom naplniť tzv. chiddur micva, teda skrášliť splnenie náboženského prikázania poskytnutím zdobených rituálnych predmetov. Výstavný projekt prináša aj prezentáciu výsledkov výskumov, zdokumentovania a zozbierania faktografických údajov zo židovskej histórie, najmä vzácne a slávnostné náboženské textílie, množstvo písomných a fotografických dokumentov a iných artefaktov.
Súčasťou otvorenia výstavy bol večerný koncert v galérii Nedbalka v Bratislave v podaní Pressburger Klezmer Band. Počas neho odzneli skladby bratislavského rodáka, skladateľa Abrahamsona, ktorému sa v marci 1939 podarilo utiecť z Bratislavy a jeho dcéra dnes žije v Tel Avive. Koncert bol podporený z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry v rámci oblasti podpora hudobného umenia.