Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

PERSONA

 TLAČOVÁ SPRÁVA k premiére inscenácie autorského tímu Bergman, Procházka, Vajdová PERSONA (performatívna báseň o rozorvanej duši)

 


(Bratislava, 10. októbra 2016) Divadlo Aréna uvádza novú premiéru v priestoroch LOFT Aréna. Jedinečná autorská reinterpretácia jedného z najvýznamnejších filmov európskej kinematografie 20. storočia, prináša monodrámu Petry Vajdovej.
Koncept, výber hudby a réžia: Tomáš PROCHÁZKA
Dramaturgia: Saša SARVAŠOVÁ
Scéna a kostýmy: Zuzana HUDÁKOVÁ
Videoart: Marek MOUČKA
Fotografie: Mária ŠVARBOVÁ
ÚČINKUJE:
Petra VAJDOVÁ
PREMIÉRA: 14. októbra 2016 o 19:00 hod. v Divadle Aréna - LOFT
Prvým spoločným filmom Ingmara Bergmana a jeho neskoršej múzy Liv Ullmannovej bola psychologická dráma Persona, z roku 1966. Film je režisérovou úvahou, v ktorej konfrontuje svet umenia s krutou realitou.

Dve ženské postavy – herečka Elisabeth Voglerová a opatrovateľka Alma bývajú často považované za jednu osobu, o čom svedčí aj svetoznámy detailný záber z filmu na dve polovice ženskej tváre, spojené do jednej, ktorá symbolizuje postupné osvojenie si identity silnej umelkyne submisívnejšou zdravotnou sestrou.
Mladý režisér Tomáš Procházka, spolu s herečkou Petrou Vajdovou prinášajú súčasnú interpretáciu Bergmanovho textu, po výrazných autorských zásahoch, ktoré z diela vytvorili intímnu monodrámu – spoveď dvoch žien v rovnakom tele. Jedna mlčí, druhá rozpráva. Prvá sa stáva druhou, druhá sa stáva prvou. Cesta z labyrintu rozorvanej duše na konci ktorej môže ostať len jedna..?
Herecký koncert v komornom priestore LOFT Aréna ozvláštňujú filmové projekcie pohrávajúce sa s maskami postáv, zdôrazňujúce rozpoltenosť človeka – ženy, v dnešnom svete.
Inscenácia vzniká v spolupráci s o.z. 9múz, vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.
UPOZORNENIE: Odporúčame pre divákov starších ako 18 rokov.

https://www.flickr.com/photos/fotopavolfreso/albums/72157671655148734