Blindfriendly Piatok 10. 4. 2020 | Meniny má Igor Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

ADIS ABEBA/BRATISLAVA. Slovenské a české bábkarstvo zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO

 Rozhodli o tom na zasadnutí Medzivládneho výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v etiópskom Addis Abebe.

 

Výbor tento rok posudzoval 37 žiadostí o zapísanie do reprezentatívneho zoznamu a šesť na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva v ohrození.
"Ide o prestížny zoznam," povedal Juraj Hamar, predseda Rady ministra kultúry na ochranu tradičnej ľudovej kultúry a generálny riaditeľ SĽUK-u. Hodnotiaci orgán UNESCO podľa neho ocenil "výnimočnú hodnotu prvku bábkarstva na Slovensku a v Česku pre kultúrne dedičstvo ľudstva".
Medzivládny výbor posudzoval v tomto roku 37 žiadostí o zapísanie do zoznamu.


Bábkarstvo označil Hamar za tradičný kultúrny prvok na Slovensku a v Česku. "Tento druh divadla združuje dramatické, dramaturgické, inscenačné, interpretačné, scénografické, výtvarné i hudobné zručnosti," vysvetlil.


Spája sa s ním aj ľudová tvorba ako rezba, maľovanie a obliekanie bábok, upozorňuje Hamar.
Tradícia bábkarstva je podľa neho v týchto krajinách stále silná, a to "vďaka odovzdávaniu spomenutých praktík, zručností, skúseností, ale i samotných bábok či dekorácií z generácie na generáciu".


Zápisu do zoznamu podľa Hamara predchádzal tri roky dlhý administratívny proces. "Spolupracovali na tom odborníci, diplomati, úradníci, bábkari či bábkové divadlá," vymenoval. Nomináciu podľa neho výrazne podporili aj slovenské a české ministerstvá kultúry.


Čítajte viac: http://domov.sme.sk/c/20399017/slovenske-a-ceske-babkarstvo-zapisali-do-zoznamu-unesco.html#ixzz4WmPsffUC