Blindfriendly  8. 12. 2019 | Meniny má Marína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

[11. 3. 2009 16:32:00]

Výtlky zanechala zima i v bratislavskom regióne

Od začiatku roka k dnešnému dňu Bratislavský samosprávny kraj na cestách, ktoré vlastní, opravil už 3.500 výtlkov v predpokladanej hodnote cca 46 500 € (1,4 mil. Sk). Na tieto opravy bolo použitých niekoľko desiatok ton studenej obaľovacej zmesi.

 
A samozrejme pokračujeme aj ďalej. Na opravy výtlkov, ktoré vznikajú pôsobením zamrznutej vody v starom pórovitom asfalte (väčšina ciest má viac ako 30 rokov) nerobíme žiadny špeciálny plán, opravujeme ich v rámci klasickej bežnej údržby. Tú pre Bratislavský samosprávny kraj na cestách, ktoré má kraj v správe, vykonáva spoločnosť Regionálne cesty Bratislava, a.s. (RCB). V rámci bežnej údržby v zime opravujeme aj dopravné značenie, dopravné zariadenia a odstraňujeme z ciest vzniknuté prekážky (spadnuté konáre, stromy, nánosy blata, skrížené vozidlá a pod.). 
 
Výtlky a výmrazky sa opravujú priebežne počas celého roka - tam kde je to nevyhnutné a zároveň možné aj v zime – avšak vtedy sa používa obaľovaná zmes za studena, čo je veľmi nákladné a hlavne málo účinné. Ak je teda v zime niekedy vidieť neopravené výtlky dlhšie, tak je to iba vzhľadom k počasiu a uvedeným technológiám.
Pre výrobu a pokládku obaľovacej zmesi za tepla, ktorá je účinnejšia, je potrebná denná teplota nad 10 stupňov C a hlavne suché počasie. Výrobne teplých obaľovacích zmesí začínajú svoju prevádzku spravidla po 15. marci v roku (končia vždy k 15. novembru aj skôr). Niekde sa vzhľadom k vysokej dopravnej intenzite opravené miesta poškodzujú a výtlky sa obnovujú už počas nasledujúcich dní. Nemalé problémy nám robí aj voda - rýchlo sa topiaci sneh spolu s dažďom vytvárajú záplavy, ktoré spôsobujú poškodzovanie ciest podmáčaním, podmytím, a to hlavne v oblasti od Bratislavy smerom na Záhorie.
Prioritu pri opravách výtlkov majú cesty II. triedy, v prvom rade hlavné ťahy, kde sú ľudia i mechanizmy nasadené denne a aj v noci, potom sú v poradí ostatné cesty vo vlastníctve BSK.
 
„Telefonicky alebo osobne som v kontakte s viacerými primátormi a starostami miest a obcí v našom regióne, aby sme mali aktuálne a relevantné informácie o problémoch tak, aby sme ich v reálnom čase mohli spoľahlivo riešiť,“ povedal v tejto súvislosti predseda BSK Vladimír Bajan.