Blindfriendly Štvrtok 9. 4. 2020 | Meniny má Milena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

NOC múzeí na hrade Červený Kameň

Noc múzeí je po roku opäť tu. Uskutoční sa v sobotu dňa 16. mája t. r. v juhovýchodnom krídle hradu. Kurátori a konzervátor múzea Vám okrem iného predstavia predmety, ktoré najnovšie zakúpili pre hrad. Budete si môcť vyskúšať pečatenie voskom, ako aj písanie na písacom stroji z prvej polovice minulého storočia. Dozviete sa o reštaurovaní rokokového salóna alebo ktoré obrazy sme v minulom roku úspešne zreštaurovali.

 
Od 17.30 uvidíte, čo ste ešte nevideli – dosiaľ nepremietaný film z cyklu Hľadanie stratených svetov – Dobrodružstvo delovej gule. Osobne ho predstaví jeho autor a známy propagátor histórie PhDr. Pavel Dvořák, ktorý ho na Červenom Kameni nakrúcal v septembri 2008. Budete prekvapení, kam vás príbeh jednej delovej gule zavedie.

Od 18.30 do 20.30 hodiny každých pätnásť minút vstúpia dvadsiati z vás do hradného paláca, kde na vás okrem spomínanej jedinečnej šance vidieť novo zakúpené predmety a počuť ich príbeh od odborníkov múzea, budú čakať aj študenti Pedagogickej a kultúrnej akadémie v Modre (odbor kultúrno-výchovný pracovník). Tí sa od 11. mája do 17. mája zmenia na mladých sprievodcov, aby okúsili svoje budúce povolanie a zúročili všetko, čo im počas školského roku chodili rozprávať, ukazovať a premietať odborní pracovníci nášho múzea. Mladí sprievodcovia vás budú sprevádzať z miestnosti do miestnosti juhozápadného krídla hradu, takže miesto jedného sprievodcu ich za večer vystriedate niekoľko.
Otvorená bude i celá severná bašta, v ktorej spodnom podlaží máme novú výstavu nazvanú Vtedy za grófov. Múzeum na ňu v spolupráci so žiačkami druhého stupňa ZŠ s MŠ Častá zozbieralo spomienky (fotografie, dokumenty) dodnes žijúcich pamätníkov z čias, keď hrad patril členom šľachtického rodu Pálfi (Pálffy) v rámci projektu Škola v múzeu. Výsledok vám dá odpoveď na otázku: „Ktovie, aké to bolo vtedy za grófov?“
Cestou na vyhliadkovú terasu severnej bašty si nezabudnite porovnať ako vyzerali rozličné časti hradu kedysi a dnes na dvojiciach (niekde i trojiciach) vystavených fotografií.
Kaviareň, reštaurácia budú samozrejme otvorené, parkovisko pri hrade je zdarma.

V š e t c i      s t e      s r d e č n e      z v a n í.