Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Vo Francúzsku sa predstaví aj slovenský folklórny súbor

V dňoch od 10. do 16. augusta t. r. sa na 52. Medzinárodnom folklórnom festivale v Confolens predstaví folklórny súbor Gymnik pri FTVŠ UK. Bol vybraný ako oficiálny predstaviteľ ľudového umenia na Slovensku na základe výberového konania odbornej komisie CIOFF (Medzinárodný výbor folklórnych festivalov a ľudového umenia). Jeho účasť finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj.

 
Na festivale Confolens sa zúčastňuje viac ako 250 dobrovoľníkov, bez ktorých by festival neprežil. Jeho posolstvom je spolupráca na multikultúrnej úrovni bez xenofóbnych predsudkov, podpora kultúrneho dialógu a šírenie solidarity. Lebo umenie ako také ľudí spája, je akýmsi esperantom národov, komunikuje prostriedkami, ktoré sú zrozumiteľné všetkým bez ohľadu na jazykovú výbavu. Festival Confolens sa tak stal jedným z najväčších stretnutí umenia z celého sveta.
 
Tohto roku sú zastúpené krajiny ako Bielorusko, Brazília, Francúzsko, Malajzia, Peru, Rusko, Pobrežie slonoviny, Portoriko, Cookove ostrovy, Čile, Kolumbia, Šalamúnove ostrovy a Slovensko. Folklórny súbor Gymnik, ktorý reprezentuje Slovensko na festivale, patrí už dlhé roky k popredným akademickým folklórnym telesám. Je účastníkom mnohých folklórnych podujatí. Predstavuje slovenské ľudové umenie doma i v zahraničí, podporuje tak ľudovú kultúru na Slovensku a uchováva ju pre budúce generácie. Repertoár súboru má v súčasnosti tanečné bloky z Myjavy, Oravy, Kysúc, Telgratu, Čierneho Balogu, Žitného ostrova, Nitry a Raslavíc.
 
Festival Confolens má prehliadkový charakter s cieľom predstaviť rôznorodosť ľudových prejavov z viacerých kútov sveta. Odborná komisia hodnotí kvalitu programu s cieľom doporučiť súbory na ďalšie významné festivaly. Účasť na tomto festivale si Gymnik vyslúžil na základe hodnotenia komisie na MFF v Žiwieci v Poľsku v roku 2007.
 
Viac informácií:
 
 

Súvisiace dokumenty