Blindfriendly Streda 8. 4. 2020 | Meniny má Albert Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

BBD: Sused je najbližšia rodina

 Pod týmto výstižným názvom sa dnes v Bratislavskom bábkovom divadle (BBD) začína v poradí už 3. ročník festivalu s medzinárodnou účasťou. V dňoch od 10.-14. júna 2009 sa v priestoroch BBD uskutoční prehliadka bábkových súborov z krajín susediacich so Slovenskom.

 
Malí aj veľkí diváci budú mať možnosť vidieť predstavenia Bábkového divadla BÓBITA z maďarského mesta Pécs, ďalej Divadla MOKI z Viedne, BAJ divadla z Varšavy, Naivného divadla z českého Liberca, ale aj Akademického bábkového divadla z Kyjeva.

V čase zjednocovania Európy, kedy postupne miznú hranice medzi štátmi, máme jedinečnú možnosť stretnúť sa bez akýchkoľvek obmedzení a konfrontovať národnú kultúru, tvorbu našich divadiel, spoznávať a zbližovať sa. Preto sme sa rozhodli venovať tento ročník festivalu v našom divadle bábkovej tvorbe štátov susediacich so Slovenskom. Divákom, najmä deťom, ktoré sa učia cudzie jazyky, ponúkneme možnosť vidieť predstavenia z dielne našich susedov - najbližšej rodiny“, povedal na tlačovej besede pred otvorením festivalu riaditeľ BBD Ing. Ján Brtiš.
 
Päťdňovú prehliadku bábkových súborov z krajín susediacich so Slovenskom obohatí aj mimoriadny festivalový hosť. „Bude ním sicílsky súbor Združenie Figli d´Arte Cuticcho z talianskeho Palerma“, dopĺňa informácie umelecký šéf BBD  Mgr. art. Dušan Štauder. „Paralelne s festivalom v BBD sa uskutočňujú Dni talianskej kultúry na Slovensku a náš festival okrem Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý je našim zriaďovateľom, podporil napríklad aj Taliansky kultúrny inštitút. Preto sme sa len potešili ich ponuke na spoluprácu pri obohatení nášho festivalového programu.
 
Tvorivú konfrontáciu súčasnej úrovne bábkovej tvorby v medzinárodnom meradle si môže každý záujemca vychutnať nielen v samotnej budove BBD, ale po všetky festivalové dni aj v otvorenom priestore Prešporskej kúrie, ktorá je v susedstve tohto nášho divadla pre deti. Ako správny sused BBD umožnili organizátorom festivalu, aby časť programu prezentovali práve u nich. A tak prostredníctvom škôlkohier, ktoré v tamojšom parku budú uvádzať až do nedele, môžete so svojimi ratolesťami na vlastnej koži skúsiť ako úžasne funguje myšlienka spolupatričnosti a spoznávania rôznych kultúr. Najmä sa však určite každý presvedčí o tom, ako dokonale funguje zrozumiteľnosť bábkových predstavení napriek jazykovej rôznorodosti.