Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Začala sa Detská Univerzita Komenského

Už od začiatku júla navštevujú mladí študenti v rámci Detskej Univerzity Komenského v divadle Aréna a v aule UK prednášky na rôzne zaujímavé témy. Dozvedia sa na nich, prečo niektoré stromy na jeseň ožltnú a prečo iné nie, prečo a ako sa prenáša obraz a zvuk na diaľku alebo prečo ľudstvo potrebuje obnoviteľné zdroje.

 
Každú stredu počas prázdninových mesiacov júl - august, spolu teda na deviatich prednáškach, sa záujemcovia o DUK stretávajú v Divadle Aréna s lektormi, s ktorými po prednáške môžu živo diskutovať. Medzi odbornými prednášajúcimi bude napríklad guvernér Národnej banky Ivan Šramko, Miloslav Bělina z Právnickej fakulty z pražskej Univerzity Karlovy a tiež hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. O prednášky je veľký záujem, o čom svedčia aj zaplnené priestory počas prednášok.
 
Záujem o súčasný, v poradí už 6. ročník, prevyšoval možnosti organizátorov. „Prihlásilo sa nám viac ako štyristo záujemcov vo veku od deväť do štrnásť rokov z celého Slovenska. Máme maximálne 330 miest. Doposiaľ absolvovalo našu univerzitu takmer dvetisíc detí a mladých ľudí“, povedala Oľga Jaklová, produkčná Divadla Aréna.
 
Organizátori aj v tomto ročníku DUK pripravili bohatý sprievodný program. Poslucháči navštívia napríklad Národnú radu SR, Slovenskú národnú galériu, múzeum, nazrú k trezorom Národnej banky a pôjdu na spoznávací výlet do Viedne. I tento rok bude 27. augusta. v aule Univerzity Komenského slávnostná promócia absolventov.
 
V poradí už 6. ročník Detskej Univerzity Komenského sa začal v druhý júlový deň a imatrikulácie si užilo 340 mladých študentov. Podrobnosti o jednotlivých prednáškach sa dozviete v rubrike Podujatia a v priložených dokumentoch.
 
 
Zaujímavosti, novinky, údaje o DUK:
 
 • V prvom ročníku DUK 2003 promovalo 256 detí.
 • V súčasnom ročníku sú po prvý raz aj deti z detských domovov a deti so zdravotným handicapom z Mokrohájskej ulice v Bratislave.
 • Počas piatich ročníkov DUK zaznelo 45 prednášok našich a zahraničných profesorov.
 • Cyklus prednášok 5.ročníka ukončil predseda vlády SR Róbert Fico. Deti s ním živo diskutovali.
 • V súčasnom, šiestom ročníku, zaznela po prvýkrát hymna DUK.
 • Veľký záujem je o muzikálovú dielňu, sprievodné podujatie DUK v Divadle Aréna.
 • Novinkou 6. ročníka DUK bude architektonický workshop.
 • Počet diplomov absolventov, indexov, tričiek a šiltoviek s logom univerzity pre jej účastníkov, presiahol dovedna doposiaľ viac ako 20 tisíc kusov.
 • Multimediálne DVD, súčasť knižnej publikácie s prednáškami, fotografiami a ilustráciami, dostáva každý rok, každý absolvent DUK. K dispozícii budú aj tento rok.
 • Prvá prednáška v zakladajúcom ročníku DUK v roku 2003, bola na tému „Prečo je dúha kruhová a farebná?“ (prednášal Doc. František Gáher).
 • V ankete medzi absolventmi doterajších 5-tich ročníkov rezonujú aj prednášky, ktoré boli na témy: „Prečo herec plače, aj keď neplače?“ (Emília Vášáryiová), „Čo je to bolesť a prečo bolí?“ (Prof. Pavol Traubner), „Prečo je more slané a prečo sa ryba neutopí?“ (Prof. Karol Hensel), či „Prečo je nebo modré?“ (Dr. Philipp Kukura) a mnohé ďalšie.

Súvisiace dokumenty