Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Kraj upozornil ČR aj Rakúsko na nelegálneho plastického chirurga

 Len pred pár dňami upozornila Bratislavská župa na prípad nelegálnej plastickej kliniky, ktorá fungovala na území hlavného mesta. Lekár bez povolenia na povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia na území Slovenskej republiky, však pôsobil aj v susednej Viedni a jeho klientela bola aj z Českej republiky, preto župa týchto partnerov informovala a postupuje kroky k získaniu zdravotnej dokumentácie. Pri nej bude bratislavská župa súčinná s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pre ktorý je zdravotná dokumentácia podkladom pre vykonanie dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

 

„Na základe medializovaných informácií, že tento lekár pôsobil aj v iných krajinách, dnes skoro ráno odišli maily, a už to odišlo aj listami, pánu primátorovi Viedne pánovi Häuplovi upozornenie, že lekár u nás pôsobil bez toho, aby jeho zariadenie bolo licencované a nemalo povolenie, a to isté ministrovi zdravotníctva Českej republiky pánu Nemečkovi takýto istý list odišiel. Jednoducho keď niečo podobné vidíte u svojich susedov, tak musíte konať, aby ste zabránili možným škodám, nech si to preveria a nech okamžite konajú. A tu žiadna byrokracia nemá absolútne žiadne miesto. To druhé čo Bratislavská župa robí v tejto chvíli je, že zaregistrovali sme vyjadrenie Úradu pre dohľad  nad zdravotnou starostlivosťou a preštudovali sme si podrobne zákon a miesto takéto vzájomného vyzývania úradov medzi sebou sme zvolili nasledovný postup. Nám umožňuje rozbehnuté správne konanie vypýtať si zdravotnú dokumentáciu aj preto, aby sme zistili v akom rozsahu to bolo načierno poskytované. To znamená aby sme si zistili aký bol ten rozsah bez vydanej licencie,“ vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Prípad nelegálnej plastickej chirurgickej kliniky z bratislavského starého Mesta nabral medzinárodný rozmer, pretože lekár bez atestácie poskytoval zdravotnú starostlivosť aj v susednej Viedni a časť z jeho bratislavskej klientely tvorili aj občania Českej republiky. Bratislavský župan Pavol Frešo preto dnes o nelegálnej klinike informoval primátora Viedne Michaela Häupla a českého ministra zdravotníctva Svatopluka Němečka. Viedenského starostu zároveň požiadal o pomoc pri zisťovaní, či má predmetný lekár v Rakúsku atestáciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v odbore plastická chirurgia.
Bratislavská župa voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý operoval bez príslušných povolení, začala správne konanie. Súčasne žiada aj o predloženie zdravotnej dokumentácie. Po jej prevzatí bude Bratislavský samosprávny kraj súčinný s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Podľa zákona 581/2004, § 18, totiž ÚDZS vykonáva dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti tým, že dohliada na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Úrad však poskytovateľovi, ktorý nemá povolenie, nemôže udeliť pokutu, no môže skúmať zdravotnú starostlivosť poskytnutú zdravotnú starostlivosť zdravotníckym pracovníkom. Lekár, ktorý v zariadení pôsobil je zdravotnícky pracovník.
Bratislavský samosprávny kraj aj naďalej vyzýva všetkých pacientov, ktorí majú podozrenie, že ich lekár nie je oficiálnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, teda nemá všetky príslušné oprávnenia, aby si tieto skontrolovali na stránke www.e-vuc.sk, prípadne kontaktovali priamo župu.