Blindfriendly  8. 12. 2019 | Meniny má Marína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Ako sa starať o živý vianočný stromček

 Odborníci zo Strednej odbornej školy záhradníckej Gustáva Čejku v Malinove radia, ako vybrať živý vianočný stromček a aké pravidlá dodržiavať, aby sme sa z neho mohli tešiť čo najdlhšie. SOŠ Gustáva Čejku je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Pri výbere vianočného stromčeka máme viac možností. Môžeme si zakúpiť živý rezaný strom, živý stromček vysadený v kontajneri alebo stromček umelý.

Rezané stromčeky

Pri výbere stromčeka si overte jeho čerstvosť. Stromček má mať lesklé ihlice, pružné výhonky a pri manipulácii z neho nesmie opadávať ihličie. Aby vám vianočný stromček vydržal svieži čo najdlhšie, neváhajte si ho zakúpiť čo najskôr a uskladnite ho vo vedre s vodou na balkóne alebo v chladnej pivnici. Po zakúpení stromčeka obnovte reznú ranu tak, že odrežete z kmeňa 1 až 2 centimetre. Zlepší sa tak príjem vody. Pri výbere stojanu si zvoľte taký, ktorý má nádržku na vodu a vodu pravidelne dolievajte.

Stromčeky vysadené v kontajneri

Ak sa rozhodnete použiť na Vianoce živý stromček vysadený v nádobe, počítajte s tým, že pobyt takéhoto stromčeka v teplom byte je obmedzený na týždeň, najviac 10 dní. Aj prechod zo studenej záhrady do bytu musí byť postupný. Na niekoľko dní umiestnime stromček do chladnej miestnosti (chodba, svetlá pivnica) a až potom do bytu. V izbe zvolíme miesto čo najďalej od tepelného zdroja a podľa možnosti vetráme a samozrejme udržiavame substrát v črepníku vlhký. Pri kúpe uprednostňujeme stromčeky, ktoré boli pestované v nádobe aspoň jednu sezónu a sú dobre prekorenené. Zistíte to tak, že stromčekom pohnete, a keď je voľný a v nádobe sa hýbe, ten radšej nekúpte. Prechod z bytu do mrazivej záhrady nesmieme urobiť naraz. Takýto stromček si môžeme na jar vysadiť do záhrady. Keď ho vysadíme aj s nádobou (zapustíme ju do zeme), môžeme použiť tento stromček aj v ďalších rokoch. Stromčeky zavlažujeme čistou vodou. Prihnojenie špeciálnym hnojivom na ihličnany robíme až na jar, pred obdobím rastu.

„Rosenie ozdobeného stromčeka neodporúčam, znehodnotíte si vianočné ozdoby, zvlášť ak máte tvrdú vodu.“ Ing. Roman Vallo, učiteľ profesijných predmetov a praxe, Stredná odborná škola záhradnícka Gustáva Čejku v Malinove.