Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Aktuálne správy


 

 

„Nízke čerpanie ale ani slabá angažovanosť v získavaní eurofondov nemôžu byť dôvodom na odoberanie kompetencií krajov,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo. Úvahy o tomto zámere, ktoré naznačil predseda vlády na včerajšom zasadnutí Vlády SR v Banskobystrickom kraji, označil predseda BSK za neuvážené.

 Na čerpanie eurofondov v novom operačnom programe v období 2014-2020 budú pre mestá a obce na území Bratislavského kraja slúžiť sprostredkovateľské orgány - hlavné mesto a kraj, ktoré budú spolupracovať formou spoločného technického sekretariátu. Dohodli sa na tom primátori a starostovia obcí aj mestských častí v BSK na dnešnom rokovaní Partnerskej rady. Vyjadrili tým podporu tomu, aby sa pokračovalo v dlhodobej a úspešnej spolupráci župy a hlavného mesta pri implementovaní Integrovaného regionálneho programu.

Takmer 40 študentov Strednej odbornej školy polygrafická v Bratislave, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského kraja, má možnosť získať skúsenosti a pozrieť si výrobné závody aj školiace priestory najväčšieho výrobcu polygrafickej techniky v Heidelbergu v Nemecku.

 Priestor na obohatenie vzájomnej spolupráce Bratislavského a Stredočeského kraja vidia hlavní predstavitelia žúp najmä v oblasti kultúry. Zhodli sa na tom predseda BSK Pavol Frešo a hejtman SČK Miloš Petera na stretnutí v Kutnej Hore, ktorá je známa pre ťažbu striebra a je zapísaná do zoznamu UNESCO. Súčasťou návštevy bolo aj oficiálne otvorenie vernisáže Mariána Mudrocha, ktorého diela je možné vidieť v zrekonštruovanej Galérii Stredočeského kraja v Kutnej Hore, a krst publikácie práve o rekonštrukcii a histórii tejto galérie.

 Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja chcú v priebehu najbližších dvoch mesiacoch rokovať aj s odbornou verejnosťou o postavení novej nemocnice v Bratislave, ktorú predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Na dnešnom Zastupiteľstve sa venovali aj dotáciám, cezhraničným spoluprácam a predaju majetku.

 Malokarpatský región bude mať po troch rokoch svoju oblastnú organizáciu cestovného ruchu. Jej založenie dnes počas Župného štvrtku podporili starostovia obcí z oblasti Malých Karpát. Oblastná organizácia by mala byť založená v priebehu troch mesiacov a fungovať bude ako prirodzená súčasť Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism.

 Lávkami pre peších a cyklistov chystá Bratislavský samosprávny kraj spojiť slovenské obce na Záhorí s Rakúskom. Zámer spájania vítajú starostovia všetkých obcí na našej strane Moravy a podporujú všetci starostovia západných mestských častí Bratislavy.

 Začiatkom júna sa v Bratislave stretnú zástupcovia metropolitných regiónov a samotných metropol okolitých štátov. Aj tie sa vo vzťahu k Bruselu stretávajú s podobnými problémami ako bratislavská župa.

 Bratislavský kraj aj v tomto roku podporuje kultúru a umenie. Jedným z projektov je aj výstava obrazov výtvarníčky Kataríny Beňovej, Mandaly, ktorej vernisáž bude dnes o 18:00 v Galérii SPP v Bratislave. Záujemcovia si vystavené diela môžu pozrieť do konca marca, následne budú reinštalované vo vstupnej hale Úradu BSK.

 Bratislavský kraj naštartoval spoluprácu s Autonómnou oblasťou Vojvodina v oblasti školstva. Fungovať by mala formou výmenných pobytov študentov, ale aj zapájaním škôl pôsobiacich na území BSK do medzinárodného projektu Festival pamäte.