Blindfriendly Utorok 7. 4. 2020 | Meniny má Zoltán Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Aktuálne správy


 

 

 Od utorka 9. decembra môžu obyvatelia Záhoria opäť využiť v prípade potreby ústavnú pohotovostnú službu v Nemocnici Malacky nepretržite, 24 hodín denne.

 Bratislavský kraj ocenil poskytovateľov, prijímateľov aj zamestnancov sociálnych služieb v zariadeniach v pôsobnosti BSK. Hodnotili sa najmä činy, ktorými laureáti prispeli a prispievajú k skvalitňovaniu sociálnych služieb a aj života samotných ľudí so zdravotným postihnutím. Ocenenia im odovzdala vicežupanka Gabriella Németh v utorok 9. decembra v divadle Astorka Korzo 90.

 Piaty ročník súťaže Ocenenie za príkladnú obnovu objektov tradičnej architektúry v bratislavskom regióne bude vyhodnotený už tento piatok vo Svätom Jure. O víťazoch Ocenenia za príkladnú obnovu 2014 je už rozhodnuté.

 Vyše 51-tisíc eur vyčlenil Bratislavský kraj zo svojho rozpočtu na vyplatenie mimoriadnych odmien pre zamestnancov škôl a školských zariadení v pôsobnosti župy. Učitelia v jazykových školách, vychovávatelia v školských zariadeniach či kuchárky v školských jedálňach si tak prilepšia o 100 eur. BSK tým vyrovná rozdiely v mimoriadnych odmenách pridelených ministerstvom školstva pre zamestnancov škôl financovaných zo štátneho rozpočtu.

 Vianočné stromčeky ako ich poznáme dnes, prenikali do domácností len veľmi pomaly. Postupne prenikli do meštianskeho prostredia z nemecky hovoriacich krajín, no púť ozdôb a stromčekov na vidiek bola veľmi dlhá. Mať však doma na Vianoce ihličie, nebolo nič nové ani v našich zemepisných šírkach.

 Diela mladých talentov prvej ilustrátorskej súťaže s názvom Maľované dejiny Bratislavy môžu záujemcovia vidieť od utorka 9. decembra do 11. januára 2015 vo výstavnej sieni Starej radnice. Projekt je zameraný na ilustráciu príbehov Pavla Dvořáka, pričom najlepšie práce budú súčasťou pripravovanej publikácie. Projekt pripravilo Múzeum mesta Bratislavy a uskutočnil sa aj vďaka podpore Bratislavského kraja. Súťaž pokračuje aj v roku 2015.

 Bratislavský župan Pavol Frešo v Bruseli rokoval aj s predsedníčkou Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj Iskrou Mihaylovou. Na spoločnom stretnutí otvorili otázky centralizácie verejnej správy, ktorá sa začala schválením novely Zákona o dani z motorových vozidiel, ale i neobjektívneho merania blahobytu regiónov.

 Materskú školu na Plickovej ulici v bratislavskej Rači sa podarilo zrekonštruovať za eurofondy, cez Operačný program Bratislavský kraj (OPBK) v rámci Integrovaných stratégií rozvoja mestských oblastí (ISRMO). Budova je zateplená, vďaka čomu sa zníži jej energetická náročnosť, má nové vybavenie, podlahy, obklady, bezbariérové prístupy aj ihrisko.

 Výbor regiónov predstavuje pre samosprávy jedinečnú možnosť ako presadiť svoje záujmy v procese tvorby legislatívy EÚ, ktorá bezprostredne ovplyvňuje ich fungovanie. Slovenské regióny a mestá vo Výbore regiónov zastupuje deväť členov, ktorým sa v januári 2015 končí mandát. Pred novými členmi Výboru regiónov stojí niekoľko výziev, na ktoré predseda BSK Pavol Frešo spolu s ďalšími vrcholnými predstaviteľmi slovenských samospráv, stálym predstaviteľom SR pri EÚ veľvyslancom Ivanom Korčokom a generálnym tajomníkom Výboru regiónov EÚ Jiřím Buriankom hľadali riešenia.

V rámci projektu Naša škôlka – náš kraj, ktorý prebieha už druhý rok, podporila Bratislavská župa dotáciami v hodnote viac ako pol milióna eur celkovo 104 materských škôl. Reagovala tak na akútny nedostatok miest v škôlkach. Problematikou nedostatočnej kapacity materských škôl sa dnes zaoberala aj Vláda SR, ktorá prostredníctvom ministerstva školstva uvoľní budúci rok 10 miliónov eur na navýšenie kapacít.