Blindfriendly Streda 8. 4. 2020 | Meniny má Albert Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Aktuálne správy


 

 

 Bratislavský kraj a chorvátska župa Varaždin budú spolupracovať v oblasti prípravy nového programového obdobia, nových projektov ako aj v školstve. Zhodli sa na tom predseda BSK Pavol Frešo a predseda Varaždinskej župy Predrag Štromar na stretnutí v Bruseli. Oba regióny spája spoločná identita, história ale aj skúsenosti. Priestor na spoluprácu vidia aj v oblasti verejnej a integrovanej dopravy, výskume, vývoji, inovácii či cestovného ruchu.

 Práca na efektívnom čerpaní eurofondov nezačína vtedy, keď sa rozhoduje o konkrétnych aktivitách, ale už pri nastavovaní hodnotenia ekonomickej výkonnosti regiónov európskou komisiou. Bratislavský kraj má pre svoje vysoké HDP , čím sa zaraďuje medzi bohaté regióny, v prebiehajúcom programovom období obmedzené možnosti čerpať eurofondy, čo chce v budúcnosti zmeniť.. Aj to bol dôvod stretnutia predsedu Bratislavského kraja Pavla Freša s generálnym tajomníkom Výboru regiónov Gerhardom Stahlom v Bruseli.

 Medzi tradičné podujatia Župnej jesene patrí aj Jablkové hodovanie, ktoré sa bude konať v 12 mestách a obciach Bratislavského kraja najbližšiu sobotu. Podujatie sa koná po šiestykrát a jeho ambíciou je vytvoriť v kraji jedinečný produkt cestovného ruchu, ktorý priláka do jednotlivých miest a obcí milovníkov všakovakých dobrôt upečených, uvarených a aj vyrobených z chutných jabĺk, z ovocia, ktoré si zaslúži našu pozornosť.

V stredu uplynula lehota na predkladanie projektov na integrované stratégie rozvoja mestských oblastí z Operačného programu Bratislavský kraj. Realizácia projektov je zameraná na regeneráciu sídiel, budovanie cyklistických trás a náučných chodníkov. Po prvýkrát bude môcť samospráva v Bratislavskom kraji komplexne obnovovať školy, škôlky a ich areály, či budovať nové komunitné centrá, zariadenia sociálnych služieb a denné stacionáre. Výzvu vo výške 14,1 mil. EUR vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v máji tohto roka.

 Jeseň v Bratislavskej župe sa už tradične nesie v duchu hodových osláv, festivalov a vinobraní. Séria týchto podujatí je označovaná Župnou jeseňou, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj záhorácke slávenie kapusty počas prvého októbrového víkendu. Piknikovú atmosféru môžu obyvatelia aj návštevníci kraja zažiť v sobotu v Senci.

Volebná komisia Bratislavského samosprávneho kraja má osem členov. Na svojom prvom zasadnutí zložili jej členovia sľub do rúk predsedu BSK Pavla Freša. Predsedom volebnej komisie je žrebom zvolený Ján Keselý (Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana, Kresťanskodemokratické hnutie, MOST-HÍD, Sloboda a Solidarita, Strana maďarskej komunity - Magyar Kӧzӧsség Pártja, Občianska konzervatívna strana a Strana zelených), podpredsedníčkou je Katarína Šintalová (Ľudová strana Naše Slovensko). Sídlo Volebnej komisie BSK je v budove Úradu Bratislavského kraja na Sabinovskej ulici v Bratislave a sídla 18 obvodných volebných komisií v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja.

 Bratislavský kraj finišuje s budovaním prvých učiteľských bytov v stredoškolskom internáte na Saratovskej ulici v Dúbravke, mladé rodiny sa do nich môžu nasťahovať do konca roka. Župa chce týmto spôsobom pomáhať školských zamestnancom, aby zo školstva neodchádzali.

 Nadchádzajúce dva víkendu bude jazdiť po Bratislavskom kraji špeciálne upravený promo-bus, ktorý upozorní na pripravované regionálne podujatia. Ide o mobilnú prezentáciu cezhraničného projektu Destinatour 2013, ktorý upevňuje spoluprácu Bratislavského samosprávneho kraja a Dolného Rakúska v oblasti turizmu. Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.

Bezpečnosť chodcov na cestách II. a III. triedy, ktoré patria Bratislavskému kraju, zvýšia nové inteligentné priechody pre chodcov. V tomto roku sa prioritne vybudovalo 12 priechodov na najfrekventovanejších cestách v regióne – štyri v pezinskom, štyri v seneckom a štyri v malackom okrese.

Zoznam kandidátov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja pred zaregistrovaním volebnou komisiou BSK.