Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

KONTAKTY

PÔSOBNOSŤ

Kancelária pre kontakt s Európskou úniou bola založená v septembri 2002 ako vôbec prvé zastúpenie slovenských regiónov v Bruseli. Hlavným motívom zriadenia bola okrem skutočnosti, že vplyv regiónov sa v posledných rokov výrazne posilnil, nutnosť efektívnej analýzy a účasti slovenských regiónov a municipalít na tvorbe európskej regionálnej politiky a participácie na európskych projektoch.
   

Kancelária BSK v Bruseli


 

 

V súvislosti s Európskym rokom tvorivosti a inovácie (ERTI) 2009 Európska komisia vyhlasuje fotografickú súťaž „Predstav si nový svet“ (Imagine a new world). Vyzýva profesionálnych a amatérskych fotografov bez rozdielu veku z celej EÚ, aby prejavili svoju tvorivosť. Prestížna porota vyberie víťazov, ktorí dostanú ceny v podobe fotografického vybavenia a zájazdov do miest EÚ. Súťaž má svoju vlastnú webovú stránku: www.imagine2009.eu. Termín odovzdania fotografií je 31. august 2009.

V dňoch 27. a 28. mája t.r. sa desiati žiaci zo Základnej školy v Moste pri Bratislave sa na vlastné oči presvedčili, ako vyzerajú a ako fungujú najdôležitejšie Európske inštitúcie. Cestu pre nich zorganizovala riaditeľka školy Lenka Holíková s pedagógmi a BSK sa o nich postaral v Bruseli.

Výbor regiónov oslávil na svojom 79. plenárnom zasadnutí 21. apríla 2009 pätnáste výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti zverejnil svoje Vyhlásenie o poslaní.

Deň otvorených dverí je každoročným zaujímavým podujatím, ktoré poskytuje množstvo informácií o činnosti európskych inštitúcií a myslí aj na rôznorodú jazykovú výbavu účastníkov. Interaktívnou formou prostredníctvom kvízov a hier sa snaží zaujať širokú vekovú škálu návštevníkov. Kultúrny program dotvára atmosféru podujatia so silným dôrazom na kreativitu, nakoľko rok 2009 je rokom tvorivosti a inovácie. Obyvatelia a návštevníci mesta majú možnosť prísť sa pozrieť do európskych inštitúcií ako Výbor regiónov, Rada Európskej Únie, Európsky parlament alebo Európska komisia.

Viete, ako fungujú európske inštitúcie a aké majú úlohy? Zaujíma Vás, akú majú funkciu pri koordinovaní spolupráce európskych krajín? Chceli by ste získať podrobnejšie informácie a nemôžete vycestovať do Bruselu? My Vám tie informácie zistíme!

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu smerujú Hans – Gert Pöttering, predseda Európskeho parlamentu a Luc Van Den Brande, predseda Výboru regiónov otvorený list voleným zástupcom miestnej a regionálnej samosprávy, v ktorom poukazujú na dôležitosť účasti na voľbách do Európskeho parlamentu.

Európskej únii dôveruje až 70% občanov Slovenskej republiky, čo je najviac zo všetkých členských štátov únie, tvrdí prieskum Eurobarometra*, realizovaný na jeseň minulého roku na reprezentatívnej vzorke bezmála 27000 Európanov, a prezentovaný 27. februára prezidentom Výboru regiónov Lucom Van den Brande a viceprezidentkou Európskej komisie Margot Wallströmovou.

V dňoch 5. a 6. marca t.r. v Prahe sa uskutočnil Európsky summit regiónov a miest, ktorý organizoval Výbor regiónov v spolupráci s Európskou komisiou. Regionálni a miestni politickí predstavitelia vyslovili potrebu koordinovaného prístupu k hospodárskej obnove aj vzhľadom na blížiace sa zasadnutie Európskej rady a schôdzky G20 na Pražskom summite. Podľa nich obnova nebude riadne prevedená, pokiaľ sa včas nezapoja regióny a mestá.

Témy územná súdržnosť a budúcnosť regionálnej politiky si vyžadujú širokú diskusiu a stanoviská zainteresovaných osôb. Preto Európska komisia v októbri 2008 v rámci podujatia OPEN DAYS 2008 odprezentovala tzv. Zelenú knihu o územnej súdržnosti – z územnej rozmanitosti urobiť prednosť, ktorá slúži na rozprúdenie diskusie a spustenie procesu pripomienkovania na európskej úrovni.

V sobotu 6. decembra 2008 o 14.00 hodine zavítal do Bruselu Mikuláš, ktorý navštívil slovenské deti žijúce v Belgicku. Organizátorom tohto podujatia je Slovenský krajanský spolok, Bratislavské bábkové divadlo a Bratislavský samosprávny kraj.